Jak se vyhnout pastem při pronájmu auta

Pokud si pronajímáte auto ve vaší zemi nebo v zahraničí, může být moudré si přečíst následující tipy/rady, tak abyste se vyhnuli častým chybám:

Přečtěte si standardní podmínky pro pronájem aut

Je velmi důležité si pořádně pročíst standardní podmínky pro pronájem auta. Ujistěte se, že rozumíte obsahu pronájemní smlouvy. Tímto se vyhnete nepříjemným překvapením později.

Když na internetu hledáte nejlepší nabídku, tak mějte na paměti, že uvedené ceny často zahrnují jenom „základní balíček“. Proto je důležité, abyste zjistili, co je v balíčku zahrnuto, a co v pronájmu auta zahrnuto není. Vzpomeňte si a zkontrolujte si například ujednání ohledně paliva a vězte, že pokud pojedete pronajatým autem do zahraničí, musíte společnost předem informovat.

Dle organizace Evropský spotřebitel pochází většina stížností a sporů s autopůjčovnami z Itálie. Německo a Španělsko jsou také hojně zastoupeny. Pokud přijedete na dovolenou s pronajatým autem do jedné z těchto zemí, existuje dobrý důvod pořádně si přečíst podmínky vypůjčení auta. Stížnosti se obecně týkají požadavků společností po době nájmu a jsou to primárně spory o škodě, které se údajně odehrály v autě.

Pozorně si promyslete, než příjmete doplňkové pojištění

Když si pronajmete auto, tak jsou normálně zahrnuty v ceně havarijní pojištění, všeobecné pojištění a pojištění proti krádeži. Pojištění ze spoluúčasti pro případ škody na vypůjčeném autě může být velmi drahé. Toto pojištění se liší v každé zemi, ale jeho výše se normálně pohybuje mezi 300 – 1500 USD. Různí provozovatelé autopůjčoven ve stejné zemi nabízejí také různé částky.

Když si budete přebírat pronajaté auto, tak vám společnost nabídne pojištění ze spoluúčasti, které snižuje nebo pokrývá spoluúčast v případě škody auta. Promyslete si, jestli tomuto pojištění řeknete „ano“, protože cena tohoto dodatečného pojištění je často velmi vysoká.

Když si přebíráte auto, ignorujte prodejní triky.  Plat prodejce je částečně tvořen z provize, bude se tedy snažit co nejvíce vám – zákazníkovi prodat. Kromě otázek na pojištění ze spoluúčasti vám můžou nabídnout například pojištění zavazadel nebo úrazové pojištění. Srovnejte si tedy nabídku s vaším soukromým pojištěním.

Pokud odmítnete pojištění ze spoluúčasti, můžete být požádání o zaplacení zálohy. Normální postup pro tento případ je použití kreditní karty. Pro vás, dovolenkáře je to také praktické, neboť výše zálohy na vaši normální debitní kartě nebude během času výpujčky zmrazena.
Váše záloha pokryje náklady autopůjčovny v případě, že poškodíte auto. Další náklady, které vám mohou být naúčtovány po době nájmu, jsou například poplatek, když jste zapomněli natankovat nádrž při vrácení auta.

Zkontrolujte si vaši kreditní kartu pár dní po navrácení autal. Potom rychle zjistíte, zda si provozovatel vzal nějakou položku z vaší zálohy.

Pozorně si promyslete, než budete souhlasit s objednáním volitelných doplňků k pronájmu auta

Dětské sedačky, GPS, řetězy, nosiče na lyže a přenosné DVD přehrávače jsou příklady volitelných doplňků, které si můžete v autopůjčovně objednat. Tyto doplňky nejsou zahrnuty v základní ceně a cena pronájmu doplňků je vysoká.

Cena může být ještě vyšší v zahraničí. Proto je rozumnější si vzít své vlastní soukromé vybavení místo vypůjčeného.

Pokud vás cestuje více, pozorně si vyberte řidiče

Pokud si auto půjčuje více dospělých spolu, tak by měl být pověřený řidič mít více než 25 let nebo starší. Pokud je dotyčná osoba mladší než 25 let, tak autopůjčovna uplatní extra poplatek za „mladého řidiče“.

Autopůjčovna si také naúčtuje extra poplatek za každou osobu, která bude auto řídit.

Pronajaté auto si před odjezdem pořádně prohlédněte

Než odjedete z místa vyzvednutí auta, tak si auto nejdříve pořádně prohlédněte uvnitř i venku. Může se také osvědčit si auto projít společně s prodejcem, tak, aby později nevznikly žádné spory. Doporučuje se také vyfocení stavu auta, nebo jeho natočení. Zabrání to pozdějším dohadům po době výpujčky ohledně škody na autě.

Pokud na autě objevíte škodu ještě předtím, než z autopůjčovny odjedete, tak uvědomte pracovníky půjčovny. Tímto se vyhnete obviněním při vrácení auta ohledně škrábanců, poškozených pneumatik a promáčknutí.

Zkontrolujte si pokyny autopůjčovny ohledně zálohy

Normálně společnost prostřednictvímvaší kreditní kartou získává jistotu – vklad. Ujistěte se, že je horní limit nastaven na patřičnou částku.